Інгул, син Чорного лісу - нова рубрика «Про Річки» 

Перегляди: 2633

Річка Інгул, на відміну від Дніпра, Дністра і Південного Бугу, зовсім, якось й непомітно долає свій шлях Україною. Досить не часто потрапляє в сюжети національних новині і вже давненько не розливається потужними паводками. Але Інгул дуже цікава річка, яку варто досліджувати з веслом в руках. Читати далі..

Автор статті - Андрій Романчук 

Інгул – це один із трьох «синів» найпівденнішого природного лісу України – Чорного лісу. Крім Інгулу з Чорного лісу(до часів зменшення площі лісу)витікали річки Інгулець і Тясмин. Мабуть саме Чорний Ліс, як великий акумулятор води  і дає можливість наповнювати Інгул, та його притоки свіжими водами. І чим більше дорослих дерев буде в Чорному лісі, тим більше води буде в Інгулі, Інгульці і Тясмині. 

Інгул протікає двома українськими областями – Кропивницькою(Кіровоградською) і Миколаївською, половину шляху долає височини і граніти Українського кристалічного щита, а вже в Миколаївській області крутить свої меандри широкою Причорноморською низовиною. 

Річка на своєму шляху дарує свої води двом обласним центрам - Кропивницькому та Миколаєву і десяткам сіл, що туляться до Інгулу, як до оазису в сухому степу.  До речі мало хто в Україні знає, що місто Миколаїв спершу мав назву річки і називалось Усть-Інгульськ, а в річколюбів міста Кропивницького, підчас кампанії з перейменування в 2016 році, була ідея перейменувати Кіровоград в Інгульськ. 

У верхній течії Інгул перетинає граніти Українського кристалічного щита і утворює мальовничий каньйон з великим гранітним островом між старим і новим руслами, місцина має містичну назву Монастирище. Цей унікальний масив привертає увагу дослідників історії і етнографії і людей, що захоплюються містикою. Монастирище на Інгулі, можна порівняти з Хортицею, але про Монастирище знають зовсім небагато українців, а ще менше були в цьому унікальному місті на Інгулі. 

Давайте порівняємо водотік Інгул з водністю великих річок. Середні багаторічні витрати води в середній течії Інгулу 8,84 м³/с, а в найбільш багатій на воду річці планети Амазонці -176 177 м³/сек. Уявляєте різницю?! Також велика різниця між Інгулом і Амазонкою в площі лісу в водозборі річки. Якщо Інгульській водозбір дуже постраждав від розорювання і знищення великого масиву Чорного лісу на витоках, то Амазонка має лісовий масив, що майже дорівнює площі Австралії. Хоча в останні десятиліття, Амазонські ліси нещадно вирубуються і водність річки зменшується. 

Якщо порівнювати Інгул з головною річкою нашої країни Дніпром, то при водності Інгулу в 8,84 м³/с, водність Дніпра в середні течії трохи більше 1 370 м³/с. Але за своєю природу Інгул і Дніпро мають деякі спільні риси. Наприклад Інгул і Дніпро збирають більшість своєї води і з верхньої течі. В Дніпра, його головні допливи: ліві Сож і Десна та праві Березина і Прип’ять. В свою чергу Інгул у верхній течії має такі допливи, як річки Кандаурові Води, Грузька, Мамайка, Сугоклія і Бянка, струмок Мотузянка та річки Аджамка та Кам’янка, а ще десятки і пересихаючих влітку степових струмків. 

Інгул також особливий своїм стоком, адже головне живлення ріки – це талий весняний сніг, а вже потім дощі і підземне джерельне живлення. Саме тому обміліла літня ріка у березні та квітні перетворювалась на потужний потік, що затоплював міста і села на своєму шляху. Остання велика повінь сталась в 1980 році. Вузьким забудованим річищем неслось 185 м³/с води, при середньорічні нормі в 8,84 м³/с. Тоді води Інгулу хлюпались протягом двох тижнів в середмісті Кіровограда (З липня 2016 року Кропивницький).

Якщо на головному річищі Інгулу протягом 354 кілометрів його шляху не так і багато перепон-гребель, то на притоках Інгулу людиною створено приблизно 900 гребель і гаток, що зовсім не сприяє природності водотоку, міграції риби, а навпаки збільшує замулення і заростання річищ очеретами, адже притоки Інгулу в час весняного водопілля не можуть очистити своє річище від надлишкового мулу. 

Але навіть в сучасному стані Інгул – це чудова річка для сплавів на каяках, байдарках і катамаранах. Знавець Інгулу, кропивничанин географ і мандрівник, Андрій Домаранський радить розпочинати сплави з села Тарасівка, що в 30-40 хвилинах їзди на південь від Кропивницького. На Інгулі ви побачите справжні дикі місцини з найстарішими скелями України – докембрійського періоду, що закінчився пів мільярда років тому, вцілілі залишки Українського степу з неймовірно красивою ковилою, невеликі річкові пороги і шумки та пташиний спів - швидко вилікують втомлену містом душу.  

А для тих, хто може поділитись в коментарі під цим постом цікавою інформацією про річку Інгул: екологія Інгулу, цікаві факти, спогади з дитинства, історії зі сплавів, чи піших походів вздовж русла ріки, ми підготували особливий подарунок – це мапа «Височинне Поінгулля», авторства Андрія Домаранського, географа і дослідника Інгулу. Коментуйте статтю за посиланням ТУТ... 

Фото в публікації надане спільнотою «Інгул»: https://www.facebook.com/INHULriver/

------------------------------

Для кращого вивчення природи степових річок, радимо переглянути фільм "Торські степи: життя, смерть... воскресіння?": https://www.youtube.com/watch?v=OW321LmcHuw&t=3608s

Замовити сплав Інгулом можна в наших колег з клубу "КропРіверТур" за посиланням: https://www.facebook.com/kroprivertour

Підписуйтесь на сторінку нашого клубу в Фейсбук: https://www.facebook.com/toyvoclub/

Дивитись календар сплавів "Тойвоклубу" на сезон сплавів 2021 року: http://atu.in.ua/news/news/8-sezon-toivoklub-prezentuie-kalendar-splaviv-na-2020-rik-vidkryvaite-i-obyraite-sobi-mandrivky-2

#Cплав #Каякінг #Кропивницький #Інгул